Rezidenciák

Balatonfüred

A városról

Balatonfüred, több mint egy üdülőváros.

Bár Füred a Balaton-part legrégebbi üdülőhelye, de ennél sokkal több rejlik a lankás dombok között fekvő városkában. Népszerűségét leginkább a Balaton közelségének és mediterrán jellegű klímájának köszönheti, sokan érkeznek ide a településen elérhető gyógyforrások és a pezsgő kulturális élet miatt is.

A közel 13 ezer állandó lakossal rendelkező kisváros a Balaton északi partján helyezkedik el, a fővárostól közel 130 km-re.  A városon halad át a 71-es főút, valamint a Budapestről Tapolcára vezető egyvágányú vasút is. 

A település már a római korban is lakott terület volt, de nevét először csupán 1211-ben, a tihanyi apátság birtokösszeírásában említették. Füred lakosainak életében mindig is meghatározó szerepet játszott az idegenforgalom. Miután a füredi savanyúvizet gyógyforrássá nyilvánították gyógyüdülőváros lett.

Balatonfüred az 1800-as években, a reformkorban indult fejlődésnek. Kedvelt találkozóhelye volt a haladó szellemű politikusoknak, művészeknek, történelmi, kulturális szerepe ekkor volt a legkiemelkedőbb. E korból számos műemlékkel, jelentős épülettel, hagyománnyal rendelkezik a város: 1825-ben itt, a Horváth-házban rendezték meg az első Anna-bált. Füreden számos olyan nevezetes villa és kúria található, melynek tulajdonosa jelenlétével hozzájárult Balatonfüred arculatának alakításához és messze földre vitte hírét.

Kisfaludy Sándor adományokból, apátsági és népi segítséggel 1831-ben Balatonfüreden nyitotta meg a Dunántúl első kőszínházát, a magyar nyelv otthonát akkor, amikor a hivatalos nyelv a német volt. A történelmi, alsó városrész reformkori hangulatát gazdagítja a klasszicista stílusban épült Blaha Lujza villa melyben a századforduló híres magyar színésznője, a nemzet csalogánya töltötte nyarait 23 éven át. Eötvös Károly Utazás a Balaton körül című, anekdotákat leíró elbeszélésfüzérében külön fejezetet szentel Balatonfürednek, melyet az ott töltött látogatása ihletett.  Balatonfüred a helyszíne Örkény István A Sátán Füreden című novellájának. A városka a legnagyobb hatást azonban Jókai Mórra gyakorolta, aki sok időt töltött el balatonfüredi villájában. Itt írta Az arany ember című híres regényét, melynek egy része a Balatonnál játszódik.  Az épület ma múzeumként üzemel, ahol láthatjuk az író bútorait, személyes tárgyait.

 

Balatonfüreden minden évben olyan neves események kerülnek megrendezésre, mint az Anna-bál, a Füredi borhetek, a Quasimodo Költőverseny valamint innen rajtol el az évente megrendezésre kerülő Kékszalag balatoni vitorlásverseny.




Látványosságok

Balatonfüred legfőbb látnivalói:

Lóczy-barlang

Koloska-völgy

Annagora Aquapark

Jókai-kilátó

Tagore sétány és emlékfapark

Halász és révész szobra

Paposka templomrom

Szénsavas források

Balatonfüred környékének látnivalói: 

Tihanyi apátság

Tapolca, Malom-tó

Dörgicsei Levendula Major


A rezidenciáról

A Balaton-parti város irodalmi hagyományai egészen a 19. századig nyúlnak vissza, az itt működő Fordítóház pedig mára már a magyar művek idegen nyelvekre történő fordításának ikonikus intézményeként ismert. A füredi promenádtól és a példás rendben tartott belvárostól csupán néhány száz méterre álló villa pontosan azt nyújtja, ami egy ilyen épülettől elvárható: stílust és eleganciát, ami találkozik a fordítók és szerzők igényeit kielégítő funkcionalitással. A lakószobák egyediek, kényelmesek, az otthon hangulatát sugallják. A közös helyiségek pedig szintén a 19-20. század fordulójának hangulatát idézik az üveges verandával, elvonulásra vagy beszélgetésre is alkalmas sarkokkal. Általában egyszerre több, különböző országbéli alkotó is tartózkodik a villában, ami jó alkalmat ad szakmai barátságok szövődésére, irodalomról való eszmecserére.

A foglalásért látogasson el az alábbi weboldalra vagy vegye fel a kapcsolatot közvetlenül a rezidenciával.