A városról
Egy város, amely 2000 éves múltra tekint vissza, ahol az ókeresztény temetőtől a pécsi származású Victor Vasarely múzeumig számos látnivaló közül válogathat az idelátogató.
Pécs ma Magyarország ötödik legnagyobb városa nagyjából 140 ezer lakossal. Az ország déli részén, Budapesttől 210, a horvát határtól mindössze 38 km-re terül el a Mecsek déli lankáin. A rómaiak a 2. században alapították Sophianae néven a várost, ami a korai kereszténység egyik központjává vált. A történelmi emlékhelyek kedvelői megcsodálhatják a föld alól feltárt és felújított ókeresztény temetőt, amely 2000-ben felkerült az UNESCO világörökségi listájára.
Egy kis időbeli ugrással máris a középkor derekán találjuk magunkat, egy ugyancsak fontos eseményél, hiszen 1367-ben itt alapította Nagy Lajos király Magyarország első egyetemét, ahol napjainkban húszezer diák tanul. Az egyetem működése ugyan nem volt folyamatos, hiszen a török hódítás miatt csupán száz évig folyhatott az oktatás az eredeti formájában, és csak jóval később, a trianoni szerződést követően került át Pécsre, az elcsatolt Pozsonyból az Erzsébet Tudományegyetem. Itt volt püspök a reneszánsz kiemelkedő költője, Janus Pannonius, akinek sírja a székesegyház altemplomában található. A törökök nem csak az egyetem életére voltak nagy hatással, hiszen 150 éven át Pécs is az oszmán birodalom része volt. A hosszú hódoltság ma is látható emlékeket hagyott a városban, ezek közül a legjelentősebb a főtéren immár katolikus templomként működő dzsámi.
Pécsett nyitott meg Klimó György püspök kezdeményezésére az első közkönyvtár, majd az iparosodás során olyan, mára emblematikus gyárakat alapítottak, mint a Zsolnay Porcelángyár. Ezen felül híres volt még a helyi pezsgő készítés, a bőripar (Pécsi Kesztyű), illetve nagy szerepet játszott a lakosság életében a szénbányászat is.
Mivel mind a két világháború megkímélte Pécset a pusztítástól, így 2000 év hagyatéka voltaképp egyszerre látható a mai városban, különös történelmi atmoszférát biztosítva.
Fekvéséből, illetve klímájából adódóan Pécs mediterrán jellegű térség. Sokan az egyik legkellemesebb, legszebb vidéki magyar városnak tartják. Mindezek elismeréseképpen, 2010-re Pécset választották először Európa Kulturális Fővárosává a magyar települések közül. A hatalmas projekt a kulturális események mellett valódi léptékváltást hozott a beruházások révén: akkor készült el a Kodály Koncert- és Konferenciaközpont, a Tudásközpont (könyvtár) és a közterek is megújultak. Pécs az utóbbi fél évszázad alatt híressé vált múzeumairól is: itt található Csontváry Kosztka Tivadar, Victor Vasarely és Martyn Ferenc önálló múzeuma is. A kulturális értékeken túl, a környező hegyek és a város természeti környezete is sok látogatót vonzanak.
A városban fontos a német és horvát nemzetiség jelenléte, akik saját intézményeikben (pl. Lenau ház, Horvát színház) sokszínű kulturális tevékenységet folytatnak, de külön művelődési otthona van a cigány közösségnek is (Rácz Aladár Közösségi Ház).
A Petőfi Kulturális Ügynökség Magyar Írórezidencia programjába integrálódott a korábbi Pécsi Íróprogram, mely megalapozta a vendégírók jelenlétét a városban. Közel száz író töltött már el néhány hetet Pécsett és vett részt a város kulturális életében, többek között Antonio Fian, Tolnai Ottó, Nathan Filer, Daniel Banulescu és a Nobel-díjas Ljudmila Ulickaja.